CELULITIDA

 

Pomeranče – kdysi nedostatkové zboží, na které se stála fronta, dnes je máme zdarma a dokonce na svém zadku. Jooo, časy se mění a doba jde dopředu. Na pomerančovou kůži, celulitidu, dnes trpí (a to doslova) 90% žen. Těch zbylých 10% buď lže, nebo mají z pekla štěstí a můžeme jim jen závidět.

 

Spousta lidí žije v mylné představě o tom, že celulitidu mají jen ženy s nadváhou, ale bohužel. Celulitida si nevybírá a už vůbec ne podle toho, kolik kdo váží. To by bylo až moc easy. Dokonce roste na problémových partiích i mužům, ale tady je to procento závratně menší, než u žen. Takže chlapi stranou, dnes je to jen čistě ženská záležitost. Nemusíte taky vědět všechno, že…

 

Co to vlastně je a vůbec – PROČ nějakou celulitidu máme?

 

Je nutné si hned na začátku uvědomit, a na jednu stranu se uklidnit, že celulitida není záležitostí toho, že bychom měly nějaké nadbytečné tukové zásoby.

 

Tukové buňky se shlukují a zadržují v sobě vodu. Společně pak tlačí na pojivovou tkáň kůže a vznikají tak ony nevzhledné hrbolky. Je to dáno hlavně špatnou funkcí lymfatického systému a špatným prokrvením, stejně tak úbytkem kolagenu, jež je způsoben věkem.

 

Pojivovou tkáň kůže oslabuje spousta faktorů, které pak zapříčiňují celulitidu a to zejména:

 

hormonální změny (těhotenství, puberta, menopauza, užívání antikoncepce = super), obezita, špatné stravování (hlavně konzumace tučných smažených jídel, sladkostí, sladkých nápojů, apod – sakra, dnes si asi na oběd ten smažený sýr nedám :D ), alkohol, kouření, káva, sůl, málo vlákniny, nedostatek pohybu, nedostatečnost lymfatického systému, špatný pitný režim, stres i genetika.

 

Tomu všemu můžeme pěkně poděkovat.

 

Celulitidu zhoršuje i velmi těsné spodní prádlo, proto raději noste tanga, nebo choďte naostro – jeden problém bychom měly vyřešený.

 

Celulitida má několik fází:

 

1. Fáze počáteční: Celulitida není okem viditelná, jen při stlačení podkoží, se na povrchu objevují mírné nerovnosti.

 

2. Fáze prvotních projevů: Nerovnosti na kůži jsou viditelné jen v některých situacích, kdy se např. při sezení stlačí určitá část těla.

 

Tyto dvě se dají ještě přežít a hlavně se s tím dá něco dělat. Druhé dvě jsou již horší až velmi špatné a tyto projevy jsou ve většině případů nevratné.

 

3. Fáze viditelných projevů: V této fázi jsou projevy pomerančové kůže patrné v jakékoliv poloze (stání, sezení, ležení). Tohle už prostě neschováte.

 

4. Fáze rozsáhlých projevů: Celulitida se objevuje všude tam, kde je podkožní tuk – zadek, boky, nohy, ruce, břicho. Tato celulitida je neléčená a objevuje se zejména ve vyšším věku. Tyto příznaky lze jen zmírnit, ale celulitidy se už nezbavíte. Bohužel.

 

Naštěstí je léto jen jednou za rok…

 

 

Co tedy dělat, abychom se celulitidě vyhnuly nebo jí z našeho zadku dostaly pryč?

 

Změňte stravování: více ovoce, zeleniny, vlákniny, celozrnné výrobky, libové maso, nekuřte, nepijte alkohol a kávu.

 

Pitný režim: Colu (i tu bez cukru!) vyměňte za vodu, minerálku, zelený nebo bylinkový čaj. Já teď během psaní tohoto článku vypila půl litru zeleného čaje a už cítím, že to působí :D.

 

Cvičme v rytme: Cvičení samozřejmě funguje nejlépe. Ale zapomeňte na to, že budete dělat jen cardio. Je třeba svaly a tělo protahovat (jóga, strečink) a cvičit se zátěží.

 

Spousta holek se vahám vyhýbá jako čert kříži, ale je to špatně. Nemáte se čeho bát. Už jsem psala v jednom článku, že holky prostě nemají dispozice k tomu, mít obří svaly. Takže klidně zvedáme, až do svojí vlastní váhy (i víc :) ).

 

Masáže: Anooo, dopřejme si masááááž. A ideálně tím zaúkolujte svého partnera. Nebo si zajděte na masáž do nějakého salónu, ať se o vás pěkně postarají. V nejhorším případě si tu masáž udělejte samy, co už.

 

Používejte krémy proti celulitidě, peelingy, kartáčujte postižené partie, abyste je lépe prokrvily, vhodné je také střídání horké studené vody – pro ty z vás, které to vydrží.

 

Samotné krémy samozřejmě žádný zázrak neudělají, ale v kombinaci s tímto vším určitě pomohou.

 

Doporučuju se namazat, promasírovat a šup do fitka nebo do sauničky :)

 

Vyzkoušejte také třeba:

 

COFFEE SCRUB

¼ hrnku mleté kávy

3 lžičky hnědého cukru

3 lžičky kokosového oleje

 

Vytvořenou pastou masírujte problematické partie po několik minut. Poté smyjte studenou vodou. Ideálně používejte 2-3x za týden.

 

Takže holky, bojujme, bojujme!

 

Já si tedy na ty pomeranče, pokud nejsou z brazílie, nechám asi zajít chuť.

 

 

PS: Nejsme v tom samy, holky, celulitidu mají i celebrity, dokonce i modelky od Victoria´s secret...