OPALOVÁNÍ

 

Léto je v plném proudu a všichni kolem se snaží nachytat co nejvíce bronzu do zásoby, abychom vypadali co nejdéle krásně, svěže, zdravě a cítili se dobře.

 

Jestli jsem na něco opravdu expert, tak to je opalování. Umím to opravdu dobře a jde mi to skoro samo :). Asi talent od přírody.

 

O opalování existuje spousta mýtů a pověr. Nejčastější je to ta o krémech a faktorech SPF (sun protection factor).

 

Namažeme se dvoječkou a budeme černí jak boty. Když se namažu dvacítkou, tak se neopálím...

 

Znáte to, že?

 

Ok, tak abychom si to vyjasnili. Já se svým pigmentem, se mažu s SPF 30. Ano, přiznávám se, že k tomu mám ještě jiný důvod, a to ten, že můj oblíbený krém od Hawaiian Tropic, který nádherně voní a má v sobě TŘPYTKY, se do ČR ani s jiným faktorem nevozí. ALE...

Ve skutečnosti hodnota SPF udává pouze dobu, pro kterou můžete být na sluníčku a jste proti jeho škodlivým vlivům chránění. Tato doba se vypočítá SPF x 15. Tzn., pokud si vezmete onu dvoječku, můžete být na sluníčku jen 30 min. Já se svou třicítkou 450 minut, což je 7,5 hod.

 

Namazat je se třeba 15-30 min před sluněním, poté po koupání a jinak co dvě hodiny.

 

Nejsilnější je mezi 11. - 15. hodinou. A to je přesně čas, kdy přicházím k vodě :D. Proto na svou pokožku dávám pozor, aby se mi brzy neodvděčila vrásčitou pletí, v lepším případě.

 

Sluníčko má také ty pozitivní vlivy, abychom tady nemluvili jen o těch negativních. A to je doplňování vitamínu D, který jinak přirozeně nezískáte, dále zvyšuje imunitu, má pozitivní vliv na psychiku i fyzický stav. Pomáhá také při některých kožních onemocněních.

 

A to je paráda, lehnout si na záda...