TESTOSTERON A ESTROGEN

 

Jak jsem slíbila v minulém článku, rozepíšu se vám tady o těchto dvou hormonech, které jsou našemu tělu vlastní, a které s námi občas pěkně cvičí. Jak v ženském, tak mužském těle mají své zastoupení oba dva, ale v jiné procentuální míře.

 

ESTROGEN

 

Je ženský hormon, který může třeba za to, že nám rostou prsa – a nebo taky nerostou, že. A když už třeba narostly, tak jsme je cvičením zase pěkně ztratily. Ale o tom si pobrečíme někdy příště.

 

Má na svědomí menstruaci, ale také zrychlování metabolismu při spalování tuků, obnovuje růst kostí a zabraňuje jich řídnutí. Jak už jsem se zmínila minule, napomáhá při růstu, snižuje množství svalové hmoty, podporuje zadržování vody a soli v těle, udržuje cholesterol ve žluči.

 

Nedostatek estrogenu má za následek návaly, suchou kůži s akné, vypadávání vlasů, problémy s pamětí, nedostatek energie, snížený zájem o sex, migrény, přibírání na váze.

 

Estrogen v potravinách

 

Potraviny obsahující estrogen: soja, oves, žito, ječmen, pšenice, pivo, čočka, cizrna, fazole, mrkev, lilek, rajčata, brokolice, kapusta, zelí, květák, nebo třeba řepa.

 

Nebezpečí pro muže a ženy:

 

U žen může přemíra estrogenu vyvolat rakovinu prsu, muži nám kvůli tomuto hormonu tloustnou, mohou trpět cukrovkou, jsou náchylnější k infarktu a mrtvici i rakovině prostaty, nemluvě o tom, že takový muž má potom problém udržet vzrušení po dlouhou dobu a také kvalita spermií pokulhává.

 

No sakra holky, pokud chcete mít doma v posteli pořádného bejka, je třeba ho krmit jiným papáníčkem. A jakým? Čtěte dále. (Vy chlapi taky, ať víte, jak nás dostat na kolena…)

TESTOSTERON

 

Je mužský pohlavní hormon, který se řadí mezi anabolické steroidy. Ovlivňuje sekundární pohlavní znaky mužů – mám to napsat? Červenám se u toho, jen na to pomyslím. Taky rychle: penis, varlata, prostata, chlupy, hrtan, svalová hmota – to vše díky tomuto hormonu ROSTE!

 

Proto je testosteron i jeden z nejvyhledávanějších steroidů, které jsou v injekční i tabletkové formě. Leč je toto bráno jako nepovolený doping, a proto je jeho používání ve světě sportu zakázáno.

 

Díky testosteronu jste pánové rychlejší, silnější, dominantnější, ale i agresivnější, máte větší svaly a rychleji dochází k regeneraci organismu. Podporuje také pálení tuků a úbytek váhy.

 

Máte ho málo? Pak budete jistě unavení, náladoví, bez energie. Snižuje se svalová hmota.

 

Nejčastěji to asi poznáte tehdy, že se vám zkrátka nepostaví a nemáte chuť na sex ani za nic.

 

A s tím musíme něco dělat!

 

Takže co začnete papat:

 

Vajíčka, burákové máslo (a vlastně všechny ořechy, které jsou bohaté na nenasycené mastné kyseliny), bílý jogurt, brokolici, česnek, syrovátku, zelí, mrkev, oves, slunečnicové semínka, avokádo, kuře a zinek.

 

Ale pozor, nic se nemá přehánět, protože z přemíry testosteronu zase mohou padat vlasy. Obvykle ale v době mezi 20 – 30 rokem, kdy je hladina testosteronu u mužů nejvyšší. Vlasové kořínky jsou u některých mužů na tento hormon „alergické“ a začnou vypadávat.

 

Takže všeho s mírou , dámy a pánové ;).

 

TIP na večeři:

BROKOLICOVÝ SALÁT S AVOKÁDEM

 

=> Přeji krásnou dlouhou noc :*