Ať nejsme za blbky

AŤ NEJSME ZA BLBKY...


Když začnete chodit s hokejistou (ideálně ještě předtím, když na nějakého máte zálusk), měly byste si osvojit alespoň základní hokejové názvosloví, protože hokej od toho dne bude jednou z hlavních náplní vaší celkové konverzace. Proto byste měly vědět, o čem je řeč...


Připravte se také na to, že budete na stadioně trávit všední dny, víkendy i svátky. Proto nic nenechejte náhodě a naučte se tato „slovíčka“ hned ze startu. Naučte se sebou nosit také deku pod zadek, protože na zimácích je vždy kosa jako prase.


Já jsem nikdy neměla v plánu mít doma hokejistu, nijak jsem to neřešila, možná ani proto, že u nás ve městě (Fulnek) žádný hokej nebyl, a tudíž jsem s nimi nepřišla ani do styku. No a teď, jsem v tom celém hokejovém světě až po uši. A BAVÍ MĚ!


Tak tedy započněmež.


Ne, hokej NENÍ míčová hra...


Ten placatý „balónek“ se nazývá pukem a, světe div se, vyrábíme ho my v České republice (Gufex, Kateřinice/ Zlínský kraj) a to pro celý svět, včetně Mistrovství světa nebo Olympijských her. Takoví jsme frajeři. Puky musí být před zápasem vždy pěkně vychlazené, aby po ledě neskákaly.


K teorii... Vezměme to trochu jako flirtovačku ve fitku. Zeptáte se na pár základních otázek a najednou zjistíte, že vám proteinový shake koupil hokejista. Co teď?


Ty hraješ hokej? A kde? Za jaký team, případně v jaké lize:


Pro ČR vás může zajímat:

- Extraliga, 1. liga, 2. liga


Světový hokej:

- NHL, KHL - #golddiggersdream :D (sranda...)

- 1. - 3. liga evropských soutěží

- v USA je po NHL spousta nižších, ale významných soutěží, včetně univerzitních teamů.


To, jestli vám nekecá, si můžete ověřit na www.eliteprospect.com.


Zeptejte se také, na jaké pozici hraje.


V hokeji rozlišujeme 3 druhy hráčů:

- gólmani/ brankáři

- útočníci (pravé a levé křídlo + střední útočník/centr)

- obránci


Ha, první plusové body v kapse!


Útočníci a obránci společně tvoří tzv. lajny, ve kterých vždy hrají 3 útočníci a 2 obránci. Hrají poté v první, druhé, třetí případně čtvrté lajně (podle počtu hráčů). V zápase se postupně střídají – to je to, jak vyskakují na led ze střídačky a zpět. Gólman zůstává po celou dobu zápasu stejný, pokud zrovna nemá v rukách nasráno (dobře, špatný den) a nepustí například 5 gólů za sebou... To ho poté odvolají (ne vždy) a nastupuje brankář číslo dva.


Hokejový zápas se hraje 60 min čistého času, kdy je hra rozdělena do tří třetin. Každá z nich trvá logicky koliiik? Správně, 20 minut. V praxi je však délka jedné třetiny mnohem delší, protože se v době přerušení hry čas zastavuje. Mezi každou třetinou je přestávka, která trvá (16-18 min, dle pravidel dané ligy). Po zastavení hry se pokračuje vhazováním/buly/face off, na které vždy přijedou  dva útočníci (1 a 1) obou teamů. Puk vhazuje rozhodčí.


SLOVNÍČEK POJMŮ:


Backchecking - Bruslení se soupeřem přes střední a obranné pásmo se snahou zastavit útok a ochránit branku před vstřelením gólu.

Bodycheck – Čistý náraz ramenem do ramene, nebo ramenem do hrudníku najíždějícího soupeře s pukem. Není trestný.

Bránění ve hře (Interference) – Znamená, že hráč narazí tělem nebo hokejkou do protihráče, který ale již nemá puk. Následuje vyloučení na 2 minuty.

Call up – Povolání/ propůjčení hráče do vyšší ligy.

Čároví rozhodčí (Linesmen) - Dva rozhodčí na hrací ploše, kteří mají za úkol odpískat porušení pravidel (offside, icing) a počítají hráče na ledě. V případě, že uvidí přestupek, nahlásí to hlavímu rozhodčímu a ten udělí trest. Většinou jsou to ti, na které se ve hře nejvíce nadává. Klidně můžete říct, že rozhodčí je debil, nikdy neuděláte chybu.

Červená čára (půlící čára, Red Line) - Střední čára rozdělující ledovou plochu na poloviny. Je důležitá pro odpískání zakázaného uvolnění. Používá se na rozehrání puku na začátku utkání nebo po vstřelení gólu.

Driblink (Stickhandle) – I když nejspíš znáte toto pojmenování z basketu, nazývá se tak i provádění změn v pohybu puku do všech směrů pomocí hokejky (respektive čepele/lopaty = placatá strana hokejky, která leží  na zemi)

Draft – Výběr nepodepsaných hráčů do nového teamu před začátkem sezony.

Forechecking - Aktivní obrana vpřed. Napadání protihráče v jeho vlastní polovině se snahou získat puk a ideálně vstřelit branku.

Golfový úder (Golfáč, Slap Shot) - Vystřelení puku s rozpřahem hokejky – rána jak z děla.

Hákování (Hooking) - Nedovolený zákrok,  kdy hráč používá hokejku k zastavení protihráče. Následuje vyloučení na 2 minuty.

Hattrick – Znamená, že jeden hráč vstřelí během jednoho utkání 3 a více gólů. Občas fanoušci hážou na led čepice, kšiltovky, jako oslavu tohoto hráče a jeho hattricku. Pokud není moc velká zima a neumrzly by jim uši...

Hlavní rozhodčí (Referee) – Hlídá a hodnotí/ trestá přestupky.

Hrazení (mantinel, Boards) - Ohraničení hrací plochy.

Hrubost (Roughing) - Když hráč udeří jiného hráče a ten se nebránil. Následuje 2minutový trest.

Krosček (Crosschecking) – Narážení (masáž) do protihráče s oběma rukama na hokejce. Většinou ji mají rovnoběžně v úrovni prsou. Následuje 2minutové vyloučení.

Modré čáry (Blue Lines) - Čáry umístěné na každou stranu od středové červené čáry, které označují začátek útočného/ obranného pásma. Důležité pro offside.

Nedovolená hra kolenem (Kneeneing) – Když narazí kolenem do protihráře. Má za následek vyloučení na 2 minuty.

Nedovolená hra loktem (Elbowing) - Udeření protihráče loktem. Následuje 2minutové vyloučení.

Nedovolená hra vysokou holí (High sticking) - Jde o situaci, kdy hráč drží hokejku nad úrovní ramen. Pokud tímto způsobem zahraje puk, následuje přerušení hry a nové vhazování. Pokud hráč přitom udeří hokejkou soupeře, následuje vyloučení na 2 nebo 5 minut.

Nedovolené držení hráče (Holding) – Držení protihráče rukama, aby nemohl postupovat ve hře. Následuje vyloučení na 2 minuty.

Nedovolené napadení hráče (Charging) - Naražení na soupeře po rozjetí ze třech a více kroků. Následkem je 2 či 5minutové vyloučení dle posouzení rozhodčího, a protože je rozhodčí debil, dá mu samozřejmě 5, že jo... Neplatí v USA. Tady to rozhodčí neznají.

Odklad přerušení hry (Delayed Penalty) - Porušení pravidel signalizované rozhodčím zdviženou pravou rukou, ale zatím neodpískané do doby, než se tým, jehož hráč pravidlo porušil, zmocní puku. Během této doby může druhý tým založit útok a poslat 6. hráče na led výměnou za gólmana (tzn. prázdná branka útočícího teamu).

Píchání holí (Spearing) – Hráč úmyslně bodne protihráče koncem hokejky. Dle zvážení rozhodčího následuje vyloučení na 5 minut nebo do konce zápasu.

Postavení mimo hru (ofsajd, Offside) – Asi nejvíce důležitý pojem, který během zápasu zaznívá z každého rohu: To byl ofsajd! Rozhodčí, jsi slepý, nebo co? Jak to pískáš? Atd... Jedná se o okamžik, kdy hráč překročí útočnou modrou čáru (před brankou protihráče) před pukem. To znamená, že hráč, který vede puk, musí překročit modrou čáru jako první, aby jeho spoluhráči mohli také vjet do útočného pásma. Občas vidíte, že hráč bez puku čeká u modré čáry, než jeho spoluhráč s pukem modrou čáru překročí, a až poté vjíždí i on.  Pokud se tak nestane a hráč bez puku překročí čáru dříve, jedná se o offside (může se jednat o offside i tehdy, když hráč vede puk, ale má ho na straně nebo za sebou a překročí čáru dříve, než puk). Hra je přerušena a znovu se vhazuje vně modré čáry.

Sekání (Slashing) - Rozmáchnutí se hokejkou proti soupeři a udeření do něj. Následuje 2 minutové vyloučení ze hry.

Strčení (Boarding) - Strčení nebo naražení protihráče na mantinel. Dle zvážení rozhodčího může být stanoveno vyloučení na 2 nebo 5 minut.

Střední pásmo (Neutral Zone) - Plocha ledu mezi dvěma modrými čarami, rozdělená červenou střední čárou.

Střela zápěstím (Wrist Shot) - Vystřelení puku tažením po ledě a náhlým trhnutím v zápěstí.

Vyvolání rvačky (Fighting) - Situace, při níž hráči odhodí rukavice a dají si klasicky pěstmi do držky. Situace, kterou fanoušci milují, a která je zvedá ze židlí. Následuje vyloučení na 5 minut pro oba hráče. Někdy, podle závažnosti bitky (krev na ledě) i do konce zápasu. Není povoleno bít protihráče, který už leží  na zemi – hráč tak může být suspendovaný až na několik zápasů. Tím, že se hráči povalí  na zem/led, bitka končí.

Zadovka (Backhand) - Přihrávka nebo střela, při níž hráč zachytí puk na vnější či zadní straně čepele hokejky a vystřelí.

Zakázané uvolnění (Icing) - V podstatě jde o hraní puku přes 2 čáry. Jedná se o vystřelení puku před červenou střední čárou a jeho překročení modré čáry v pásmu protivníka. Pokud však v závodě o puk za modrou čárou vyhraje soupeř, o icing se nejedná. Následuje vhazování v obranném pásmu týmu, který porušil pravidlo.

Zamboni – Vozidlo, které upravuje ledovou plochu. Můžete ho vidět na ledě před zápasem, během přestávek a po zápase.

Zdržování hry (Delay of Game) – Úmyslené zastavení a zdržovaní hry, kdy hráč schválně vystřelí třeba do sítě nebo hlediště (a při tom se puk nedotkne ani mantinelu, plexi nebo protihráče), nebo schovává puk rukou. Následuje vyloučení na 2 minuty.

Zpětná přihrávka (Back Pass) – Přihrávka, víceméně výměna puku se spoluhráčem, kdy puk je ponechán na místě, či je přihrána směrem vzad dojíždějícímu spoluhráči.


Ruku na srdce, poznat fauly nebo dokonce Offside během hry  už je velké umění, navíc vezmeme-li v úvahu, že během zápasu fotíte, kontrolujete facebook a instragram nebo vám zimou jednoduše nefunguje mozek. Někdy vám uteče i gól, natož nějaký ofsajd...


Měly byste ale zvládat alespoň teorii, abyste věděli, o čem váš milý další dvě hodiny po zápase mluví.


Takže, nebuďme za blbky! ;)


Vím, že mé články čte i spousta kluků/mužů a za to jsem vám velmi vděčná, proto se omlouvám, že tento byl směřován vyloženě holkám. Myslím si však, že vy máte tyto pojmy v malíčku a hokejistu mít doma nebudete :). Neboo?


Toť k teorii a od příště už na ostro!