protein bez masa

PROTEIN V BEZMASÉ STRAVĚ


Protein, nejčastěji skloňovaný výraz při cvičení, nabírání svalové hmoty, ale i při hubnutí. Výživa svalů, bez kterého se prostě neobejdeme.


  Protein = maso. Ale co když už maso nemůžu ani vidět a při slově kuře se mi zvedá žaludek?


Kuře je moje nejméně oblíbené maso, ale třeba při soutěžní dietě jsem ho musela jíst denně a celý den.  A lezlo mi málem i ušima. Fuj. Kuře už ani vidět.


Masa se prostě člověk rychle přejí a pak je nutno protein vzít někde jinde. Kde najít plnohodnotný protein v bezmasé stravě?


SÓJOVÉ MASO


Jedná se o dehydratovaný sójový výrobek, který najdete v každém obchodě. Sójové maso jako takové nemá žádnou chuť, ale zase do sebe umí natáhnout chuť všeho koření či zeleniny, se kterým se vaří.


Sóju je dobré předem namočit, já ji vždy zaliju horkou vodou a smíchám s bujonem Alnatura a nechám nabobtnat. Poté můžete vařit jak je libo – třeba jako čínu.


Obsah bílkovin je velmi vysoký – na 100g/ 48,9 g bílkovin a 2,3 g tuku. Navíc obsahuje i minerální látky a vitamíny A, E, B, železo, vápník, fosfor. Sójové bílkoviny také snižují cholesterol v krvi.


TOFU


Je jedním z nejznámějších rostlinných výrobků, který se v náhradě za maso používá. Vyrábí se stažením sójového mléka. Pochází z Číny a dodnes patří k tradičním pokrmům.


Tofu může mít několik příchutí (natural, uzené, zeleninové), kdy nejlepší je používat natural, i když ty ostatní chutnají lépe. Mají však téměř jednou tolik kalorií i tuku! Obsah bílkovin na 100 g je přibližně 16g.TEMPEH


Tempeh také pochází z Asie a je považován za plnohodnotnou náhradu masa. Vyrábí se ze sóji a vzniká kvašením.


Obsahuje vitamíny, minerální látky a  vysoké množství vápníku. Na 100g výrobku v něm najdete 20 g bílkovin.


LUŠTĚNINY


Čočka, fazole, hrách a jejich výrobky. Když odmyslíme to, že po nich možná budete i lítat, mají obrovský obsah bílkovin – na 100g/ 27g bílkovin, což je super a téměř žádný tuk (0,9 g).


Navíc v luštěninách najdete vlákninu, vitaminy skupiny B, vápník, hořčík a zinek. Udělejte si třeba čočkový salát ;)


OBILOVINY


I obiloviny jsou zdrojem kvalitních bílkovin. Zařaďte do jídelníčku cereální výrobky, kukuřici nebo rýži.


ŠMAKOUN


Šmakoun je plnohodnotná potravina s vysokým obsahem kvalitní živočišné bílkoviny, bez tuků, cholesterolu, lepku, s minimem sacharidů a s nízkou energií.


Na 100g výroku je 14g bílkovin, 0g tuku a 2,6g sacharidů. Obsahuje také vlákninu. Vyrábí se z čistého vaječného bílku. Šmakouna můžete koupit ve sladkých (ovocných) i zeleninových variantách, jako párek nebo nutelu.


PROTEINOVÝ SUPLEMENT


Jako poslední možnost uvádím klasický proteinový shake, který si můžete dávat po cvičení nebo jako svačinku mezi jídly.


Dají se sehnat v různých příchutích, co vám budu povídat, však toto znáte jistě sami. Pozor si však dávejte na množství obsažených cukrů. Ty nechceme ;)


Já používám standardně WHEY CORE od Superior 14, před soutěží  jsem měla ISO PRO od stejné značky.


Při sestavování jídelníčku mějte na paměti, že běžný smrtelník by měl za den spapat 1g bílkovin na 1kg své váhy. My, sportovci tělem i duší klidně 2g na 1kg živé váhy ;). Tož ať to roste!


PŘÍSNĚ TAJNÉ:


V sójových výrobcích (a dalších) je obsažen hormon estrogen, který kromě změn na ženském těle (růst prsou) má na starosti také průběh menstruace, zrychlování metabolismu při spalování tuků a obnovuje růst kostí a zabraňuje jejich řídnutí.


Dále napomáhá při růstu do výšky (to mi asi někdo zapomněl říct...), snižuje množství svalové hmoty v těle - pozor, stimuluje k růstu děložní sliznice a dělohy, podporuje zadržování soli a vody v těle a udržování cholesterolu ve žluči.


V mužském těle ovlivňuje vývoj spermií a libido. Muži by si však měli dát na vysoký příjem estrogenu v potravinách pozor, protože jim z něj může růst pupík - jo pánové, je to i v pivu...


Aby jste neřekli, prozradím vám, kde najít ten vás testosteron. Najdete ho třeba ve vejcích , avokádu nebo  brokolici :)


No, asi napíšu zvlášní článek, protože jsem vám tady chtěla dát jen pár informací a už je z toho pomalu slohová práce :D.