somatotypy

ENDOMORF


Endomorfní typy by se měly při cvičení zaměřit na pořádný kardio trénink, dále je vhodné cvičení s mnoha sériemi a opakováními (5x20) a nižšími vahami, aby se spálilo co nejvíce tuku a kalorií. Intenzita tréninku by měla být vysoká.


MEZOMORF


Mezomorf je od přírody svalnatý, atletický typ. Snadno nabírá svalovou hmotu, ale zase si musí dát pozor na to, aby se svalová hmota rozvíjela rovnoměrně – znáte, pánové, ty vtipy o legs day?


Ano, přesně tak, nezapomínejte na nohy. I spodní část těla si to zaslouží a bude vám vděčná, zvlášť když horní polovina pěkně naroste – kdo to má pak nosit?! Ideální je kombinace silového a rýsovacího tréninku.


EKTOMORF


Tím bychom chtěly být my, ženy. Můžete sníst téměř cokoli a pořád jste jak tyčka.


Bože, závidím vám takovým. Ale vím, že i vy máte svůj úděl a to je třeba plochý zadek. I s tím se však dá kouzlit ;).


Ektomorfové jsou od přírody štíhlí, mají rychlý metabolismus a nemají tendence k ukládání tuků. Ideální je silový trénink, ale opatrně s vahami. Pěkně pozvolna, ať vás to nezlomí.


Svaly se nabírají obtížněji, ale zase se toto dá napravit vhodnou výživou a doplňky bohaté na sacharidy a protein.


Takže:

Genetiku změnit nemůžete, ale můžete změnit svou váhu, ať už nahoru nebo dolů.


Můžete změnit procento tělesného tuku.


Můžete změnit to, kolik svalů máte.


Jestli máte tendenci být silnější, je vaše rozhodnutí, kolik budete jíst, co budete jíst a jak moc cvičíte.


Možná, že budete muset makat více, ale půjde to a vy to zvládnete!


Jde jen o kombinaci vhodného cvičení a jídelníčku. A co papat vám napíšu v dalším článku  :)


CVIČENÍ PODLE SOMATOTYPU


Somatotyp, neboli typ lidského těla. Rozlišujeme tři základní typy a to: ektomorf, mezomorf a endomorf.


Předtím, než se dáte do cvičení, je nutné si uvědomit, ke kterému typu se řadíte. Ač se to nezdá, je to důležité jak z hlediska cvičení, tak i výživy.


Znáte takové ty klasické výmluvy: Ale já za to nemůžu, mám takové geny po … (a teď slyšíme různý výčet našich rodinných příslušníků, kterým toto či ono dáváme za vinu). NE!


Nikdo nemusí být obézní, pokud toto nedopustí špatným životním stylem, špatným stravováním a sezením u televize u naučných seriálů k odpočinutí ruku v ruce s pytlíkem chipsů, cigaretkou a přeslazeným pitím.


Pravda je, že nemůžeme za to, že máme třeba široké kosti, širokou pánev nebo ramena. Ano, v tom máte pravdu, kosti se zhubnout nedají, ale toť vše.


V  tom mít pevnou vypracovanou postavu už však nebrání nic. Leda slabá vůle a pohodlnost s tím něco udělat.


Znát své tělo vám pomůže pochopit to, jak s ním pracovat. Všechny typy lidského těla mohou zhubnout tuk nebo nabrat svalovou hmotu.


Liší se to pouze v rychlosti a stupni náročnosti. Hold někomu to jde snáz, jiný bude muset pohnout zadkem a pořádně dřít. Výsledky se však dostaví, stačí se jen nevzdat.ENDOMORF


Silnější kosti, rozložitá postava, pomalý metabolismus, velmi rychle přibírá na váze, ale těžce shazuje, přibírá snadno svaly, široké ramena.


MEZOMORF


Svalnatý, střední postavy, dobré spalování tuků, ideální pro fitness a kulturistiku, atletická postava, pevné tělo, definované svalstvo, přirozeně silný, snadno nabírá svaly, ale i tuk.


EKTOMORF


Hubený, nízké procento tělesného tuku, velmi rychlý metabolismus, úzká kostra, plochý hrudník, problém s nabíráním svalové hmoty.


Nikdo samozřejmě není zcela jedním ze somatypů, jedná se vždy o kombinace, ale některé znaky u vás budou četnější, a podle toho se řiďte.